Tak čo na tom vidím pozitívne? Takáto kríza, alebo prasknutie bubliny prinesie až neuveriteľné množstvo príležitostí na podnikanie, rozvoj a prosperitu. Očistí trh od výrastkov (napríklad táto kríza môže odstrániť údajných korupčníkov z kauzy GORILA, ale nemusí). Je to ako v ľudskom organizme. Začnú sa množiť nežiadúce mikróby v našom tele a na to zareaguje náš imunitný systém vyhlásením krízového stavu, kde sa niekedy až radikálnym spôsobom odoberá energia z tela. V podstate krivka našej výkonnosti padne skoro ku dnu. Nežiadúce organizmy odumrú a ostanú iba zdravé, prospešné a prosperujúce jedince.
Kríza ako taká prerastá do bublín keď sa prenesie na extrémne špekulačnú úroveň, ako tomu bolo už mnohokrát v histórii. Keď sa z trhu stráca racionálne vysvetlenie, menovitá hodnota prerastá reálnu hodnotu o desiatky až stovky percent a nie len profesionáli ale aj laická verejnosť prepadáva šialenstvu. Zo stránky traders.cz preberiem pár príkladov zo širšej histórie.
- Tulipánové šialenstvo (1634 -1637)
- na holandskom trhu s tulipánmi vyleteli ceny jednej cudzokrajnej cibulky v priebehu noci až na 800 tisíc dolárov. V priemere boli vtedy ceny cibuliek asi 1000 x drahšie ako dnes. - Tichomorská bublina (1720)
- na akciovom trhu vyleteli ceny akcií jedinej firmy. Tá firma predtým prevzala na seba britský vládny dlh a za to dostala exkluzívne privilégia v amerických kolóniách. Vidina zbohatnutia priviedla investorov až k takému šialenstvu, že boli ochotní riskovať aj celý svoj majetok. Po prasknutí tejto bubliny údajne prišiel o všetko i slávny fyzik Isaac Newton. ((Prídavok: pri tejto príležitosti Newton vydal výrok: "Dokážem vyrátať pohyb vesmírnych telies, ale pri odhade ľudského šialenstva som úplne bezmocný".)) - Krach na N.Y.burze (1929)
- išlo o prasknutie veľkej špekulatívnej bubliny, ktorá sa vytvorila vďaka veľkému množstvu investorov a prehnanej nádeji a viere v rozmach ekonomiky. Rast akciového trhu meraný indexom DJIA vtedy kulminoval na 386 bodoch. Vďaka hospodárskemu poklesu, ktorý nasledoval po konjuktúre sa investorov zmocnila panika a začali masívne predávať akcie až sa trh nakoniec zrútil. V roku 1932 Dow Jones klesol až na úroveň 42,8 bodov. Prasknutie špekulatívnej bubliny tak odštartovalo a urýchlilo najhlbšiu hodpodársku krízu v dejinách USA s dopadom na celý svet. Zničený trh sa následne konsolidoval až 27 rokov, kým DJIA dosiahol úroveň z roku 1929 ! - Krach 19. októbra 1987
- mal svoj pôvod v býčom trhu, ktorý trval asi 5 rokov po tom, čo FED zrušil reštriktívnu menovú politiku. Za tých 5 rokov vzrástol DJIA zo 780 na 2720 bodov. V deň, ktorý vošiel do histórie ako ,,čierny pondelok,, klesol DJIA o 508 bodov, teda celých 23%. Situáciu potom zachraňoval FED, ktorý znova zaviedol opatrenia. - Prasknutie bubliny v r.2000
- tiež malo svoj pôvod v nadmernom optimizme investorov. Išlo hlavne o prehnané investície do informačných technológii, čo súviselo hlavne s rozmachom internetu a PC, takisto telekomunikácii a v neposlednom rade aj s rozmachom penzijných fondov. Silný býči trh s priemerným ročným nárastom nad 20% ročne kulminoval v r.2000. Masívny výpredaj a hlboký pokles cien spôsobil krízu, ktorá trvá doteraz (5/2003) a ktorej ďalší vývoj je ťažko odhadnúť. Návrat akciových indexov na hodnoty z roku 2000 však celkom iste potrvá celé roky.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára